Tutorial - Vodní hladina v PS

27. září 2010 v 10:16 | a n n i e* |  Tutorials
Upravit fotografii ve Photoshopu tak, abychom do ní přidali hladinu rybníka či jezera, není vůbec snadné. Člověk má totiž příslušnou scenérii velmi dobře zafixovánu v paměti, a vytvoříme-li umělou vodní hladinu nesprávným postupem, mozek ihned pozná, že se nejedná o reálný objekt a že hladina nepatří do daného prostředí. Hladina je různě zvlněná, odráží se v ní okolní prostředí, je také průhledná a vždy do odrazu přijímá i svou barvu: tyto i další vlastnosti je třeba zakomponovat do perspektivy pohledu fotografie. V tomto tutoriálu si ukážeme, jak vytvořit vodní hladinu tak, aby vypadala přirozeně, tedy reálně.
Nejprve si vytvoříme obrázek s vlnkami, který uložíme do samostatného souboru. Pak si připravíme fotografii, do které chceme přidat vodní hladinu. Tuto vodní hladinu nakonec zdeformujeme pomocí námi vytvořeného souboru s vlnkami.

Toto je původní fotografie, na které se naučíme přidat vodní hladinu.
A takto bude vypadat výsledek upravené fotografie doplněný o vodní hladinu i s vlnkami.
Tak hurá do práce:
1. Otevřeme si nový dokument s rozlišením 500 x 1 000 pixelů. Použijeme Filtr - Šum - Přidat šum, hodnoty nastavíme Míra na maximum tedy 400 %Rozložení: Gaussovskétyp Monochromatický.
2. Pro zjemnění šumu použijeme Filtr - Rozostření - GaussovskéPoloměr rozostření nastavíme na 2 pixely.
3. Přepneme záložku z "Vrstvy" na "Kanály". Vybereme pouze červený kanál. Na tento červený kanál použijeme funkci Filtr - Stylizace - Reliéf s nastavením Úhel: 180°,Výška: 1 pixel a Míra: 500 %. Reliéf nám světlé body "vytlačí" do prostoru a tyto hrbolky nám vrhají stín doprava. (Pokud si zobrazíte zpět všechny kanály, uvidíte, jak se červená složka obrazu posunula.) Každý tento hrbolek nám ve výsledku vytvoří jednu vlnku.
4. Reliéf opět použijeme, tentokrát ale jen na zelený kanál, a co je velmi důležité, změníme Úhel na 90°Výšku ponecháme na 1 pixelu a Míru na 500 %.
5. Při zapnutí všech kanálů vidíme barevné posunutí kanálů.
6. Vlnky (i když to zatím tak nevypadá) máme hotové, jen upravíme perspektivu na pozorovatele vodní hladiny ze břehu. Duplikujeme si vrstvu a na ní změníme zmiňovanou perspektivu: Úpravy - Transformovat - Perspektiva. Rozšíříme dolní šíři obrázku na cca 500 %.
7. Potřebovali bychom rozšíření mnohem větší, jelikož ale není moc místa na ruční rozšiřování, změníme perspektivu ještě jednou. Zvolíme Úpravy - Transformovat - Perspektiva a rozšíříme opět o 500 %, nebo použijeme klávesovou zkratku Shift + Ctrl + T. Tato klávesová zkratka nám znovu změní úpravu transformace jako v předchozím kroku.
8. Nyní ještě změníme velikost obrázku: Obraz - Velikost obrazu na 500 x 500 pixelů. Abychom mohli změnit jen jednu stranu obrázku (výšku), musíme odškrtnout Zachovat proporce.
9. Takto by měl prozatím vypadat náš obrázek s vlnkami.
10. Pokud se díváme na vodní hladinu a pozorujeme odrazy na vlnkách, tak zjistíme, že nejznatelnější vlnky jsou nejblíže k nám. Naopak logicky čím jsou vlnky dál od nás, vlnky jsou menší a menší, až téměř splývají a hladina se tváří jako zrcadlo. Tedy ve vzdálenějších místech vlnky nevidíme. Budeme muset snížit intenzitu vzdálenějších vlnek. Vyberme si proto jen červený kanál. Zvolíme tlačítko Rychlá maska, pro výběr použijeme funkci přechod. A to pomocí černobílého přechodu, který aplikujeme zezdola nahoru, obdobně jako na obrázku.
11. Tím, že se přepneme zpět do Úprav standardního režimu, se nám vytvoří výběr dle barevného přechodu. Nyní si nastavíme neutrální barvu - středně šedá R 128 B 128 G 128. Vybereme Plechovku barvy a klikneme do výběru. Tím se nám sníží intenzita vzdálenějších vlnek v červeném kanálu.
12. Obdobným způsobem si vytvoříme Rychlou masku i u zeleného kanálu.
13. Po návratu do Úprav standardního režimu se nám opět vytvoří výběr a konvičkou klikneme do vzniklého výběru, kde "vylijeme" středně šedou barvu.
14. Ponecháme si jen tuto upravenou vrstvu (původní se šumem můžeme smazat) a necháme si zobrazený jen červený a zelený kanál. Takto připravený soubor s vlnkami si uložíme do standardního PSD souboru. Tento soubor použijeme v další části tohoto tutoriálu pro deformaci vodní hladiny. Nejsložitější část tedy máme za sebou. Výhoda je, že tyto vlnky budou uloženy v jiném souboru než v upravované fotografii. Proto jednou vytvořené vlnky můžeme používat na více fotografií. Vždy si jen vyhledáme tento soubor a na fotografii vytvoříme vlnky, které budeme upravovat jen jiným nastavením hodnot při načítání.
15. Otevřeme si fotografii, kterou budeme upravovat.
16. Vytvoříme obdélníkový výběr tam, kde budeme chtít mít umístěnu vodní hladinu.
17. V menu vybereme Výběr - Doplněk, tím se nám označí vše, co se nám bude odrážet v hladině. Tento výběr duplikujeme do nové vrstvy.
18. Odraz budeme muset svisle převrátit, proto zadáme Úpravy - Transformovat - Převrátit svisle. A přesuneme odraz dolů.
19. Nyní máme hladkou hladinu, která je jako zrcadlo. Čím blíže a kolměji se na hladinu díváme, tím vidíme více do vody a výrazněji vnímáme její barvu. Naopak čím více hledíme do dáli, tím vidíme jasnější odraz, téměř shodný jako nad hladinou. Vytvoříme si proto novou vrstvu, kterou přesuneme pod odraz hladiny. Pomocí klávesy CTRL klikneme na miniaturu vrstvy odrazu (tím se nám vytvoří výběr dané vrstvy - tedy pouze vodní hladiny). Vybereme si tmavě modrou barvu a pomocí Plechovky barvy "vylijeme" barvu do výběru. Zatím se nám nic neprojeví, v dalším kroku ale vytvoříme masku, která nám bude propouštět barvu do odrazu hladiny.
20. Přepneme se do vrstvy s vodní hladinou. Klikneme dole na přidat vektorovou masku, následně pomocí klávesy CTRL klikneme na miniaturu vrstvy odrazu (vytvoří se výběr hladiny). A pomocí barevného přechodu vytvoříme přechodovou masku. Tato maska nám krásně změní barvu hladiny. Nyní můžeme měnit modrou barvu za jakoukoliv jinou. Takto lze nasimulovat krásně modrou, zelenomodrou - tropickou, zelenou - brčálovou či hnědou - zakalenou vodu a různé jejich variace.
Pokud jste si někdy z Internetu stahovali obrázky na pozadí - tzv. wallpapery - určitě jste narazili na podobné obrázky, na kterých je vyfocena nějaká přírodní scenérie a krásně hladká hladina rybníka či jezera. Velké množství těchto wallpaperů je dělaná předchozím způsobem. My se ale nespokojíme jen s tímto "zrcadlem" a vytvoříme ještě vlnky.
21. Abychom ale dosáhli větší realističnosti, rozostříme jemně hladinu příkazem Filtr - Rozostření - RozmáznoutÚhel nastavíme na 90° a vzdálenost rozmáznutí např. na 12 obrázkových bodů
.
22. A konečně vytvoříme vlnky! Necháme si označenou vrstvu s vodní hladinou, zvolímeFiltr - Deformace - Přestavět. V dialogovém okně máme nastavit hodnoty vodorovné asvislé měřítko. Tyto hodnoty nám udávají, jak velké budou naše vlnky, které jsme si vytvořili v již uloženém souboru. Vyzkoušejte si různé hodnoty. Doporučuji nastavit hodnoty tak, aby hodnota svislé měřítko byla o 100 % větší než hodnota vodorovné měřítko. Např. vodorovné měřítko: 35 a svislé měřítko: 70. Zatrhneme položkyRoztáhnout a Opakovat okrajové body. Pak už stačí jen kliknout na tlačítko OK. Poté jsme vyzváni k zadání názvu souboru, podle kterého se zdeformuje vodní hladina. Zde vybereme námi vytvořený soubor s vlnkami.
23. Vytvořená hladina, tentokrát i s vlnkami. Tím naše tvorba vodní hladiny končí. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lemur Lemur | Web | 27. září 2010 v 10:25 | Reagovat

Ahoj sem nová spoluaminka scene-sarca-queen.blog.cz vše tam máš doufám že spolu budeme vycházet v dobrém

2 girlgirl girlgirl | Web | 27. září 2010 v 10:30 | Reagovat

ahoj,ráda s tebou spřátelím tak se prosím pokud budeš chtít,tak mi ještě písni na blog jestli to bereš...;)

3 *°Jájinka°* *°Jájinka°* | Web | 27. září 2010 v 10:33 | Reagovat

ahojky máš hezkej blog nechceš spřátelit.? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.